Допоміжні дієслова

Речення у складному минулому часі будуємо за допомогою допоміжного дієслова (haben або sein), яке в простому розповідному реченні завжди займає друге місце, а також особливої форми інфінітива Партіцип 2 (дієприкметник минулого часу), який не відмінюється та завжди ставиться на останнє місце в реченні. 
З haben складний минулий час формують такі групи дієслів: 
  • перехідні дієслова. Перехідне - дієслово, що відповідає на запитання кого? що? Наприклад: Wir haben diesen Text gelesen. - Ми прочитали цей текст. Der Student hat einen Fehler gemacht. - Студент зробив помилку.
  • зворотні дієслова, які у німецькій мові завжди використовуються з займенником "sich". Наприклад: Ich habe mich an diesem Tisch gesetzt. - Я сіла за цей стіл. Hast du dich gewascht? - Ти помився?
  • безособові дієслова. Безособове - дієслово, що не вказує на те, що дію виконала особа. Наприклад: Es hat gestern geregnet. - Вчора дощило. Es hat geklopft. - Постукали.
  • модальні дієслова у самостійному вживанні. Наприклад: Was hast du gewollt? - Що ти хотів? Früher abe ich Käse gemocht. - Раніше я любила сир.
  • неперехідні дієслова, які не позначають рух або зміну стану предмета. Наприклад: Du hast mir geholfen. - Ти мені допоміг. Wir haben gut gearbeitet. - Ми добре попрацювали.
Для чого використовуємо дієслово "sein"?
За допомогою дієслова "sein" минулий час утворюють речення з такими словами:
  • неперехідні дієслова, що позначають рух. Наприклад: Er ist nach Hause gegangen. - Він пішов додому. Er ist nach Berlin gefahren. - Він поїхав у Берлін.
  • неперехідні дієслова, що позначають зміну стану предмета чи особи. Наприклад: Das Kind ist eingeschlafen. - Дитина заснула. Das Fleisch ist verdorben. - М'ясо зіпсувалось.
  • особлива група дієслів:
  1. sein - бути. Наприклад: Ich bin in Deutschland gewesen. - Я був у Німеччині.
  2. werden - ставати. Наприклад: Es ist dunkel geworden. - Стало темно.
  3. bleiben - залишитися. Наприклад: Ich bin zu Hause geblieben. - Я залишилась вдома.
  4. begegnen - випадково зустріти. Наприклад: Gestern bin ich ihr begegnet. - Вчора я випадково її зустріла.
  5. passieren - відбуватися. Наприклад: Was ist passiert? - Що відбулось?
  6. geschehen - траплятися. Наприклад: Das Wunder ist geschehen. - Чудо трапилось. 
  7. gelingen - вдаватись. Наприклад: Die Stunde ist gelungen. - Урок вдався.
  8. misslingen - невдаватись. Наприклад: Der Versuch ist misslungen. - Спроба невдалась. 
  9. folgen - слідувати. Наприклад: Ich bin deinem Rat gefolgt. - Я послідувала твоїй пораді.
https://docs.google.com/presentation/d/1ghlN-IYsqXKyDiMu2lK2GN44cvkuMpbxs7pPZNhqR2E/edit#slide=id.p

6 комментариев:

  1. Доброго дня! Хочу побудувати негативне речення у перфекті. Куди я повинна поставити заперечення?

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. Доброго дня! Заперечення ставимо перед дієсловом, що у Partizip 2. Наприклад: ich habe gestern nicht gegessen. Вчора я не їв.

      Удалить
  2. Яким відмінком керує дієслово begegnen? Чи можа використовувати дієслово treffen?

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. Дієслово керує давальним відмінком, тому артикль або займенник потрібно ставити у Dativ. Begegnen використовується у тих випадках, коли кого-сь зустріли випадково (незаплановано зустріч). Treffen використовується тоді, коли була (або відбувається) домовленість. Наприклад: Als ich durch den Park spazierenging, bin ich meinem alten Freund begegnet. Коли я гуляв по парку, зустрів мого старого друга. (незапланована дія). Ich bin gekommen, um ihn am Flughafen um 12 Uhr zu treffen. Я прийшов для того, щоб його в аеропорті о 12 годині зустріти. (домовленість)

      Удалить
  3. Як побудувати речення з двома дієсловами ( модальним дієсловом та іншим дієсловом) у минулому часі?

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. Якщо модальне дієєслово вживаємо з іншим дієсловом, тоді у реченні з Перфектом ставимо модальне у формі інфінітиву в кінець речення, а перед ним - основне дієслово у інфінітиві. Використовуємо допоміжне дієслово "haben", яке знаходиться на 2 місці. Наприклад: Ich habe diesen Text lesen sollen. Мені потрібно було прочитати цей текст.
      Таке речення можна побудувати за допомогою простого минулого часу. У цьому випадку, модальне дієслово ставимо у форму Претерітум, а друге дієслово - в кінець речення у незмінній формі. Наприклад: Ich sollte diesen Text lesen.

      Удалить